انواع پرسشنامه های آنلاین کدام ها هستند ؟ ساختار پرسشنامه آنلاین چگونه است ؟ مراحل ساخت یک پرسشنامه ی آنلاین خوب به چه گونه می باشد ؟ و … سوالاتی می باشد که قرار است در این مقاله به بررسی انها بپردازیم .

معمولا در بسیاری از حوزه های کاری از پرسش نامه ها استفاده می شود و هر کدام از این پرسش نامه ها با هدف های متفاوتی همراه است مثلا یک آموزشگاه برای اینکه از میزان رضایت دانش اموزان خود و همچنین پی بردن به کیفیت کادر خود، از این پرسش نامه ها استفاده می کند و یا یک فروشگاه برای میزان رضایت مشتری های خود و یا اینکه به سلیقه مشتری های خود بیشتر پی ببرد از پرسش نامه استفاده می کنند و بسیاری از موارد دیگر که می توان مثال زد .

 شاید شما نیز روزی به این پرسش نامه ها نیاز پیدا کردید به همین دلیل می توانید که از این مقاله تا حدودی استفاده کنید .

 از زمان های قدیم تا به اکنون مردم به صورت کتبی از پرسش نامه استفاده می کردند به گونه ای که تعداد مشخصی روی کاغذ چاپ می شد و سپس به مسئول سپرده می شد تا با حضور بین جمعیت مشخصی که باید به سوالات پاسخ دهند این برگه ها را میان آنها پخش می کرد . این گونه پرسش نامه ها دارای معایب زیادی بودند :

 استفاده زیاد از کاغذ ، وقت گیر بودن ، نیاز به هزینه های زیاد ، زمان بر بودن تصحیح ، دیر گرفتن نتیجه ، نیاز به نیروی انسانی و … از مهم ترین آنها به شمار می آید .

 اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و اینترنت نوع جدید از پرسش نامه ها طراحی شد که به آنها پرسشنامه آنلاین می گویند.

این گونه از پرسش نامه ها به صورت مجازی و بدون نیاز به حضور فیزیکی اجرا می شوند، یعنی به صورتی که فرد با استفاده از اپ ها ، وب سایت ها و … که برای طراحی و ساخت پرسش نامه ها ساخته شده است استفاده می کند و با به کارگیری آنها پرسش نامه خود را طراحی میکند و سپس در اختیار مردم می گذارد و شرکت کنندگان نیز داخل سیستم های هوشمند خود همانند گوشی هوشمند ، لپ تاب و … با اتصال به اینترنت در این پرسش نامه ها شرکت می کنند .

 شما می تواند پرسش نامه های آنلاین خود را در انواع مختلف تستی ، تشریحی ، تصویری و … بسازید و از ان استفاده کنید . در قسمت های بعد به ساختار کلی این نوع از پرسش نامه ها اشاره خواهیم کرد .

ساختار پرسشنامه آنلاین چگونه است؟

ساختار پرسشنامه آنلاین چگونه است ؟ همان طور که گفتیم در صورت علاقه می توانید پرسش نامه های خود را به صورت آنلاین طراحی کنید و مورد استفاده قرار دهید.

 اما سوالی که مطرح می شود این است که ساختار یک پرسش نامه به چه صورت می باشد ؟

 در حالت کلی شما می توانید با استفاده از امکاناتی که سایت ها و محیط های مختلف طراحی پرسش نامه در اختیار شما می گذارند پرسش نامه خود را طراحی کنید، به عنوان مثال می توانید که همه سوالات را به صورت تستی و یا تشریحی در یک صفحه و یا به صورت جدا نمایش دهید .

 می توانید تعداد دفعات شرکت را محدود کنید ، می توانید که امکان ارسال و اپلود عکس و فیلم را باز کنید و … که شما می توانید از آنها استفاده کنید به همین دلیل در رابطه با ساختار پرسش نامه ها باید بگوئیم که سلیقه ای است و ممکن است که برای هر کس متفاوت باشد.

 آنچه مهم است رعایت نکات در طراحی سوالات است که در قسمت بعد به آنها اشاره خواهیم کرد .

مراحل ساخت یک پرسشنامه ی آنلاین خوب

ساخت پرسشنامه آنلاین دارای مراحلی می باشد که شما با طی آنها می توانید یک پرسش نامه استاندارد و اصولی را برای خود بسازید . این مراحل عبارت هستند از :

 ۱ ) ابتدا یک محیط برای ساخت پرسش نامه خود انتخاب کنید. با یک جست و جوی ساده در اینترنت می توانید این محیط ها را بیابید. این سایت ها ممکن است که دارای هزینه هایی باشند .

 

 ۲ ) هدف خود را تعین کنید . شما باید بدانید که قصد شما از طراحی و ساخت این پرسش نامه چیست تا بتوانید که سوالات را به گونه ای بنویسید که با پاسخ دادن به آنها شما به نتایج مطلوب برسید، پس حتما با شناخت هدف و افرادی که قرار است در آن شرکت کنند سوالات خود را بنویسید.

در نوشتن سوالات توجه کنید که از کلمات روان و ساده که تمام افراد بالغ آن را بتوانند درک کنند استفاده کنید و همچنین از طرح تعداد زیاد سوال خودداری کنید زیرا که باعث خستگی فرد می شود .

 ۳ ) لینک را از سامانه دریافت کرده و سپس در اختیار شرکت کنندگان به هر نحوی که مطلوب است قرار دهید .

برای مطالعه بیشتر می توانید به ادرس زیر مراجعه کنید.

https://porsall.com/ساخت-و-توزیع-پرسشنامه-آنلاین-تحقیقاتی