صادر شده در: بروز رسانی:

ترکیه متهم فرانسه روز چهارشنبه برای قذافی و بی ثباتی پس از رئیس جمهور فرانسه امانوئل پاکسازی متهم همتای ترک خود از عدم “خود را به نگه داشتن کلمه” برای پایان دادن به دخالت در شمال کشور آفریقایی است.

تبلیغات

“اصلی (بازیگر) مسئول مشکلات در لیبی پس از آغاز بحران اقتصادی در سال 2011 فرانسه” ترکی سخنگوی وزارت امور خارجه همی Aksoy در بیانیه ای گفت.

“این هیچ راز که این کشور داده است حمایت بی قید و شرط به (نظامی قدرتمند خلیفه) Haftar منظور باید بگویم با توجه به منابع طبیعی در لیبی,” او اضافه شده است.

پاکسازی ادعا کرد که در اوایل روز چهارشنبه در دیدار با نخست وزیر Kyriakos Mitsotakis که ترکیه با کشتی همراه با سوریه مزدوران وارد خاک لیبی در روزهای اخیر.

فرانسه در یمن گفت: این اقدام یک “نقض آشکار” از آنچه رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان وعده داده شده در کنفرانس برلین در ژانویه 19 که در آن رهبران جهان متعهد به اقامت در خارج از لیبی.

“این یک شکست برای نگه داشتن کلمه خود” پاکسازی گفت.

اما Aksoy گفت: پاکسازی “شد یک بار دیگر در تلاش برای تنظیم دستور کار با ادعای خیالی.”

Haftar با حمایت امارات و مصر

ترکیه با پشتیبانی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده و دولت توافق ملی در طرابلس در برابر Haftar که کنترل زیادی از جنوب و شرق لیبی است.

این حزب جدا راه اندازی یک حمله در ماه آوریل 2019 به دست گرفتن طرابلس و حمایت از امارات متحده عربی و مصر کشورهایی که با آنها روابط ترکیه زمان هستند.

Aksoy گفت: فرانسه به حمایت در کنار کشورهای دیگر در دادن کمکهای نظامی به Haftar است که حمله به “دولت مشروع” بود “جدی ترین تهدید برای لیبی تمامیت ارضی و حاکمیت.”

ترکی سخنگوی وزارت افزود: “اگر فرانسه می خواهد برای کمک به تصمیم گیری (برلین) کنفرانس اعمال آن باید برای اولین بار از پایان حمایت خود را از Haftar.”

روابط میان پاریس و آنکارا به طور فزاینده ای تیره و تار بر مسائل متعدد از جمله سوریه و شرق مدیترانه.

زمانی که پاکسازی اعلام کرد ناتو “مغز مرده” در سال گذشته اردوغان گفت: فرانسه رهبر “در یک کشور از مرگ مغزی”.

و Aksoy در بیانیه خود همچنین متهم فرانسه در استقبال از “تروریست هایی که تهدیدی برای سوریه و تمامیت ارضی” برای الیزه در یک مرجع به کردستان سوریه نشست پاکسازی سال گذشته است.

(AFP)

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de